Kryptowaluta w Polsce | Handel Kryptowalutami

0
854

Kryptowaluta w Polsce

W Polsce pomimo wielkiego zainteresowania kryptowalutami przez wiele lat brakowało systemu prawnego, który odpowiadałby na potrzeby inwestorów. Co w tej kwestii zmieniło się ostatnio i czy warto handlować kryptowalutami w Polsce?

Kryptowaluta legalne aktywo

Coraz częściej prawo nie nadąża za technologią, zwłaszcza w Polsce, gdzie  nie ma konkretnych regulacji definiujących rynki kryptowalut. I choć są pewne interpretacje prawne, które pomagają zainteresowanym tą kwestią, wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. To bardzo wygodna sytuacja dla wielbicieli e-monet, ponieważ w Polsce nie są jeszcze za bardzo skrępowani skomplikowanymi kruczkami prawnymi. Wszystkie operacje wykonywane za pomocą kryptowaluty są traktowane jako transakcje barterowe, a nie standardowe transakcje kupna-sprzedaży, więc „płacenie” za jego pomocą wymaga zawarcia legalnej umowy. I to prowadza do wniosku, że zgodnie z polskim prawem kryptowaluty faktycznie funkcjonują jako własność, a nie jako waluta. Nie jest to jednak sytuacja wyjątkowa, na terenie Unii Europejskiej praktycznie nigdzie e-monety nie mają statusu waluty, chociaż zwolnione są z podatku VAT.

Jeśli chodzi o opodatkowanie – nabywanie wszelkiego rodzaju ruchomości jest opodatkowane, w tym e-monet. Ministerstwo Finansów informuje, że wymaga ogólnej skali podatkowej, czyli 18%  luub 32% przy dochodzie ok. 85,5 tys. zł. Właściciele firmy zajmującej się handlem kryptowalutami mogą też zapłacić podatek liniowy wynoszący  19%.

Wirtualna moneta jako część gospodarki

Dochód uzyskany z handlu e-monetami należy rozliczać w rocznym zeznaniu podatkowy, więc nie trzeba płacić  podatku w czasie trwania roku podatkowego. Inwestorzy trudniący się handlem kryptowalutami mają obowiązek dokumentować każdy przypadek handlu. Należy pamiętać, że w Polsce niedozwolone jest dokonanie zakupu kryptowalut w ramach własnej działalności gospodarczej i nie można rozliczać transakcji razem przychodami z działalności gospodarczej. Z dokumentacji powinno wynikać powiązanie dochodu z poniesionymi kosztami handlu oraz nadwyżka kosztów nad przychodami.

Przychody i koszty związane z handlem kryptowalutami w poprzednim roku podatkowym należy wpisać w PIT-38, więc według polskiego prawa podatkowego, za ich źródło uznaje się kapitały pieniężne. Należy pamiętać przy tym, że dochód z niezależnego handlu kryptowalutami nie może być łączony z przychodami ze sprzedaży akcji i innych praw finansowych. To samo tyczy się kosztów i nadwyżki kosztów nad przychodem.

Prawo polskie uznaje e-monety jako prawo majątkowe, co oznacza, że ulegają opodatkowaniu w kwocie 19%. Płacić należy jedynie za tzw. „czystą wartość dochodu”. W czasie rozliczania PIT należy obliczyć podatek od różnicy ze wszystkich przypadków handlu kryptowalutami w trakcie roku podatkowego. Podatek należy zapłacić nie później niż do końca kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Istnieje także kategoria przychodów z zysków kapitałowych w przypadku wymiany e-monet na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż kryptowaluta lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną. Podatek naliczony jest od transakcji sprzedaży lub wymiany, z tym że za datę rozpoznania przychodu uznaje się datę weryfikacji rachunku bankowego na giełdzie kryptowalut.

Polskie kryptowaluty?

Pomimo wyrażanego przez polskich liderów braku zainteresowania prawnego wobec rewolucji blockchain, najwyraźniej rozwijają oni własne wspierane przez rząd projekty związane z kryptowalutami.

Kilka miesięcy temu Internet obiegła plotka, że polski rząd ma w planie stworzyć własną kryptowalutę rządową o nazwie dPLN (cyfrowy PLN). Według niektórych źródeł w ten projekt zaangażowany był Narodowy Bank Polski, który został później odrzucony przez wysokiego urzędnika jako pozbawiony sensu i dający pole do spekulacji. Firma rozwijająca dPLN ostatecznie straciła również partnerstwo z Ministerstwem Cyfryzacji. Niemniej jednak Narodowy Bank Polski zarejestrował kilka znaków towarowych potencjalnie związanych z rynkiem kryptowalut, takich jak moneta PL, moneta Polska, moneta Pol, moneta Pole i moneta Pola.

Czy to może oznaczać, że Polska dołączyła do grona krajów takich jak Wenezuela czy Estonia, które rozwijają własne kryptowaluty? W najbliższych miesiącach będzie można się dowiedzieć, czy ułatwia to transakcje e-monetowe w Polsce i jaki jest wpływ na rynek.

Istnieje za to polska moneta powstała z inicjatywy prywatnej. Polcoin to pierwsza polska kryptowaluta wypuszczona na rynek. Została ona utworzona w roku 2014 jako klon Bitcoina. Szybko okazało się, że posiada niezbyt praktyczny algorytm, więc już w 2015 zwiększono funkcjonalność tej kryptowaluty poprzez zaawansowane zmiany programistyczne. E-moneta Polcoin jest wykorzystywana jako środek płatniczy w niektórych polskich sklepach obsługujących płatności kryptowalutami.

Gdzie kupić i jak przechowywać

Zdarza się, że na w świecie inwestycji w kryptowaluty można spotkać się oszustwami i fałszywymi okazjami. Przed zakupem swojej pierwszej e-monety każdy poważny inwestor powinien zdecydować się na szkolenie wyjaśniające postawy niezależnego handlu kryptowalutami. Na rynku jest duży popyt na takie szkolenia, istnieje coraz większy segment zajmujący się szkoleniem inwestorów. W ramach takiego kursu można dostać poradę, aby nabyć pierwszą e-monetę w zaufanym krypto-kantorze online.

Aby kupić kryptowalutę, trzeba założyć darmowe konto na stronie krypto-kantora online. W tej chwili, w wielu kantorach wymagane jest przedstawienie dokumentów tożsamości ze względu na przepisy Unii Europejskiej. Istnieje jednak alternatywa, jaką jest zakup kryptowaluty w krypto-kantorze bez rejestracji, który nie wymaga zakładania konta i weryfikacji danych. Z tego powodu większość specjalistów zaleca taką formę nabycia kryptowaluty osobom początkującym.

W jaki jednak sposób przechowywać kryptowalutę? E-monety, których używa się online (np. w sklepie) warto trzymać w portfelach na kryptowalutę typu „gorącego”.  Portfel „gorący” to taki, który znajduje się na urządzeniu, które łączy się Internetem – np. jako aplikacja mobilna, jako konto w sieci. Transakcje przy użyciu gorących portfeli łatwe, jednak można je zhakować przez Internet.

Istnieje też możliwość trzymania e-monet w urządzeniu offline, czyli „zimnym portfelu”. Dla tych, którzy poszukują najbezpieczniejszej opcji przechowywania, najlepszym wyjściem są właśnie one. W ramach zimnego portfele można trzymać kryptowalutę wiele lat bez obawy o kradzież.

Portfele dzielą się na dalsze podtypy.

Portfele „gorące”:

  • Desktopowe: te portfele należy pobrać z sieci i zainstalować na komputerze. Można się do nich dostać tylko z jednego komputera, na który zostały pobrane. Taki portfel pobrany na komputer stacjonarny daje jeden z wyższych poziomów bezpieczeństwa, jednak jeśli połączenie internetowe zostanie przechwycone lub komputer zostanie zainfekowany wirusem, istnieje możliwość utraty zebranej kryptowaluty.
  • Online: portfele tego typu działają w chmurze i przez to można się do nich dostać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Pomimo że dostęp do nich jest bardzo prosty, portfele online trzymają klucze prywatne w sieci, gdzie są przechowywane przez stronę trzecią, co sprawia, że ten rodzaj portfela jest bardziej podatnymi na kradzieże i ataki.
  • Mobilne: portfele mobilne mają postać aplikacji na telefonie, co sprawia, że można ich używać w dowolnym miejscu, również w sklepach stacjonarnych. Te portfele są zazwyczaj znacznie mniejsze i mniej zabezpieczone niż portfele desktopowe na mniejszą przestrzeń dostępną na komórkach.

Portfele „zimne”:

  • Hardware: portfele hardware’owe przechowują klucze prywatne użytkownika naj pendrivie. Chociaż portfele hardware’owe zawierają transakcje online, są one przechowywane offline, co zapewnia większe bezpieczeństwo.
  • Papierowe: portfele papierowe są ciekawe, wygodne i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Portfel papierowy to fizyczna lub wydruk kluczy publicznych i prywatnych lub alternatywnie oprogramowanie służące do generowania danych, które są następnie drukowane na papierze.

Handlując kryptowalutami w Polsce warto się zabezpieczyć zarówno technologicznie, jak i przed kolejnymi zmianami prawnymi. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kantora kryptowalut bez rejestracji celem ominięcia naliczania podatków od transakcji i wymiany w przypadku niewielkich kwot. Poza tym warto korzystać jedynie ze sprawdzonych pośredników i godnego zaufania oprogramowania do przechowywania e-monet.